Obytňák nebo hotel? Zážitek je to, oč tu běží...

22.08.2022

Cestování obytným vozem je prostě jiná dovolená, jiná po všech směrech. Zkusím jako někdo, kdo běžně spí na hotelech cca 50 nocí v roce srovnat či vyzdvihnout výhody či nevýhody jednotlivých druhů ubytování. Ve finále to bude vždy o úhlu pohledu, proto prosím berte jako úhel pohledu můj.


Obytné auto je vlastně takový hotel na kolech, takže srovnání se nabízí a bývá i častým tématem v rozhovorech nejen u piva mezi mými kamarády z řad karavanistů i nekaravanistů. Běžně dostávám otázky, proč raději nejedu do hotelu, kde se o mě někdo postará, připraví mi snídani nebo převlékne postel. Odpověď je za mě jednoduchá, vyberu si pro svoji dovolenou a cestu to, co mi zrovna vyhovuje. Nejsem militantní zastánce obytňáků a i tak, velmi rád pojedu do hotelu, když mi splní, co zrovna očekávám a proč do daného zařízení jedu. Pokud očekávám, že na dovolené chci mít saunu na pokoji a chci převážně relaxovat ve wellness prostoru, tak zvolím hotel, pokud budu chtít poznávat a objevovat nové destinace, tak jednoznačně zvolím obytňák. Je to opravdu vždy o tom, co z dovolené nebo cesty očekávám.


Co je totiž největší výhodou obytného vozu je pro mě intenzita a množství zážitků, které koncentrujete do krátkého časového úseku. Je to velmi jednoduché, v obytném voze totiž nejste vázáni na ani jedno místo, proto se Vám bude stávat, že prostě každou noc budete trávit jinde a tím pádem budete každý den poznávat a objevovat nové místo či město, ve kterém se zrovna nacházíte. Přijedete po obědě například do podhorské vesničky někde na břehu rakouských jezer, máte tak celé odpoledne na návštěvu místních památek, krás a poznání právě toho místa kde jste, zajdete se třeba vykoupat nebo do lázní a přes noc přespíte někde na parkovišti (samozřejmě dodržujte pravidla dané v místě). Ráno se probudíte a dáte si třeba výšlap do nedalekých kopců či se necháte vyvést lanovkou a pokocháte se krásami panorámat. Ve chvíli, kdy máte prozkoumáno sednete do auta a posouváte se třeba o 50 km dál, k jinému jezeru nebo do nějakého vinařství či k moři a zase prožíváte ty nové vzrušující okamžiky z objevování.


Mimo poznávání krás místa jde ruku v ruce s cestováním i objevování chutí, takže máte jedinečnou příležitost ochutnat místní kuchyni, víno či dezerty. Takže během jednoho týdne mžete třeba ochutnat Pizzu ve Florencii, rybu z Hallstattského jezera, meruňkové knedlíky ve Wachau doprovozenou sklenicí vína a zakončíte valašskou či slováckou kyselicí v podhůří Beskyd.


Další výhodou při svobodném objevování světa je to, že počasí vás nebude ovlivňovat, když nebudete chtít. Určitě to znáte, jste na hotelu, máte před sebou ještě 3 dny a předpověď Vás spolu se znuděnými dětmi zavřelo na pokoji, kde jste odkázání na 4 zdi a k tomu maximálně TV, kterou na pokoji máte. Nezbude Vám tedy nic jiného než se poohlídnout po místním akvaparku, lázních či jiné vnitřní atrakci, která zabaví celou rodinu. Bohužel, z přírody a krásy místa toho vidíte méně, než jste si přáli... No a v obytňáku, když zaprší a hlásí nepříznivé počasí vyřešíte jednoduše, sbalíte věci do skříněk, nastartujete a už se přesouváte do nové destinace, kde podle radaru a předpovědi déšť nehrozí.


Toto jsou tři největší výhody, které neoddiskutovatelně k cestování obytňákem patří, nehlédněme tedy i na tu druhou stranu, tj. podívejme se, v čem je hotel lepší než obytňák.

Snídaně. Snídaně, to je prostě základ dne, a hotelové snídaně máme všichni moc rádi. Někdo ji nachystá, a my si dáme pěkně do nosu. Toto ale platí i v obytňáku, dnes už bývá vcelku běžné, že si můžete ráno zajít někam do kavárny či restaurace na snídaňové menu, anebo si můžete menu připravit sami a vězte, že to není žádná věda, míchaná vajíčka zvládne každý a když si k nim přidáte místní speciality ať už v podobě sušených šunek či sladkých produktů z místní provenience budete se oblizovat ještě víc než na tom zmiňovaném hotelu.


Druhou slabší stránkou může být snížený komfort oproti hotelu. To je bezesporu také pravda, hotelové pokoje bývají většinou větší, než je prostor obytňáku, ale to jen do chvíle, než vylezete z auta a vaší jídelnou, obývákem a hernou se stává celý svět okolo Vás. Kde se opravdu budete muset omezovat oproti běžnému hotelu jsou energie, musíte přijmout, že nebudete hodinu v horké sprše, nebo si nebudete fénovat vlasy dlouho hodiny přímo v autě, toto však padne ve chvíli, kdy na třeba jednu noc zastavíte v kempu či na stellplatzu s připojením na elektřinu, pak už nemusíte řešit energie vůbec a fungujete stejně jako doma nebo na hotelu.

Často pak slýchám tezi, že je cestování obytňákem drahé, pronájem něco stojí a "za ty peníze" mohu přeci bydlet v hotelu. To asi mohu, ale dovolená je o zážitcích a o tom, co mi přinese, co si z ní odvezu, a ne o tom, zda jsem zaplatil více či méně. Navíc si neumím představit, že za ony "levnější peníze za hotel" se budu probouzet přímo u hladiny jezera či moře, takovéto místa bývají většinou obsazeny hotelovými komplexy a ti si nechají velmi dobře zaplatit tyto prémiová místa anebo prostě nejsou a takové místo v dané oblasti mnohdy ani neexistuje.


Když to všechno shrnu, výběr dovolené je na každém z nás, musíme vědět, co od dovolené očekáváme a pokud bude mé očekávání poznávání nebo pobyt blízko moře tak je obytňák jasná volba. S úsměve na tváři přijmu "snížený komfort" a budu spořit elektřinu výměnou za soběstačnost a nějakou tu nezávislou noc na krásném místě navíc. Budu se cítit víc spjat s přírodou.

Jako třešnička na dortu pro mě je to, že je to jediné období v roce, kdy z ruky sundávám chytré hodinky a vystupuji z čistě online světa do toho trochu poklidnějšího a užívám si chvíle a okamžiky přítomnosti se svojí ženou a dcerou.