Karavanem za vínem

06.08.2022


Léto pomalu ukončuje svoji dominanci a mezi vinice se nám pomalu dostává očekávaná nervozita před vinobraním. Je to jedno z nejkrásnějších a nejnáročnějších období ve vinařské sezoně, ale zároveň pro nás, laické konzumenty tohoto zázraku přírody.

Připravili jsme pro Vás několik tipů, kam se vyplatí zavítat nejen po dobu vinobraní, ale klidně celoročně a užít si tak krásy vinařských oblastí. A jak jinak než obytňákem, takže při jedné cestě využijte a přechutnjte víno z více regionů.


Velké Pavlovice:

Vinobraní zde proběhne 16-17.9.2022 a nabídne nejen mnoho ochutnávek z otevřených sklepů, ale i doprovodný program, který doprovodí krojovaný průvod městem či hudební vystoupení a celá slavnost trvá dva dny a dvě noci. Více na webu Velkých Pavlovic zde https://www.velke-pavlovice.cz/velkopavlovicke-vinobrani-2022

Pro parkování a přenocování jako vždy využijte P4N aplikaci a vybíráme nedaleké Bořetice a Vinařství Jedlička, kde si můžete i zakoupit víno na cestu.

Dolní Bojanovice:

Zde není oficiální akcí vinobraní, ale Svatováclavské hody v termínu 25-27.9., které jsou každoroční kulturní akcí v září a na několik dní rozveselí celou obec okolo svátku sv. Václava. Navíc spojení se státním svátkem a tím i prodlouženým víkendem doslova láká k zastávce v průběhu těchto dní.

Osobně moc doporučujeme návštěvu u vinaře Jirky Uherka https://vinaruherek.cz/ který si získal naše chuťové pohárky už dávno a nemůžeme vynechat.


Mikulov aneb Pálavské vinobraní 9-11.9.2022

Tato akce patří ve vinařském kalendáři mezi naprosté stálice a snad je i morální povinností každého milovníka vína aspoň jednou navštívit, akce nabízí spoustu doprovodného programu od folklorních vystoupení po současné interprety, kteří dokreslují tuto skvělou akci.

Určitě doporučujeme vyrazit na noc, ubytovat se můžete třeba v novém kempu Camping Mikulov, který sice nepřijímá rezervace na dobu vinobraní, ale věřím, že včasným příjezdem si místo zajistíte. Https://www.campingmikulov.cz/

Bonusový tip, využijte nádherného výhledu ze Sv, Kopečku a pokochejte se výhledem na město jako na dlani.

Znojemské historické vinobraní 9-11.9.2022

Díky shodnému termínu s Mikulovským vinobraním se naskýtá skvělá příležitost porovnat tyto dvě vinobraní, která patří mezi nejznámější na Moravě a zažijete tak dva různé světy. Znojemské vinobraní je více "oděno" do historického hávu a zanechá ve vás spoustu nezapomenutelných zážitků. Mezi tahouny letošního programu bezesporu patří Lucie Bílá nebo Marek Ztracený.

Pro ubytování doporučujeme využít Camp Znojmo https://campznojmo.cz/kontakt/

Samozřejmě nesmím opomenout tradiční pochody, asi nejikoničtější a nejznámější Mutěnický burčákový pochod, ten Vás jako tradičně provede vinařskou oblastí Mutěnic, Hovoran a Dubňan s mnoha zastaveními mezi sklípky nebo přímo mezi vinicemi nabídne spoustu zážitků, ochutnávek lahodného burčáku a samozřejmě i vína.

K parkování a nocování bych volil trochu vzdálenější parkování v Hodoníně třeba u Zoo, přeci jen přímo v Mutěnicích bude večer hodně hlučno a samotná obec není zase tak velká, aby dokázala zajistit klidné místo pro spánek.


Vinobraní bude jako každoročně spousta a není možné je zde všechny uvést, proto berte prosím tyto jako nějaký náš univerzální tip, který může posloužit pro inspiraci třeba na jeden den Vašeho výletu a ty další už budou podle Vás.

Když už budete jezdit po jižní Moravě zastavte se určitě u "Vinaře Karavanistů" pana Mádla v jeho vinařství, které kromě vína poskytuje i skvělé zázemí stellplatzu pro doplnění nejen lahodného moku pro vás, ale i vody pro váš obytňák. https://stellplatz-velkebilovice.cz/