VLOG: Kempování v Chorvatsku

30.12.2022

Chorvatsko, země, která již po generace patří mezi nejvyhledávanější destinace Čechů vyrážejících za mořem na dovolenou. Navíc od roku 2023 bude pro nás ještě o kousek dostupnější a přívětivější a to ze dvou důvodů.

1, Chorvatsko vstupuje k 1.1.2023 do Schengenského prostoru, proto odpadnou na vnitřních hranicích s Evropskou unií hraniční kontroly a do země budeme tedy vjíždět pohodlněji.

2, Chorvatsko zavádí jednotnou Evropskou měnu Euro a bude již jako drtivá většina států v Evropě členy Eurozóny a pro nás to bude znamenat, že nemusíme řešit směnu na Kuny ať už před jízdou nebo v místě.

Jsem přesvědčen, že tyto dvě věci určitě potěší, ale nebudou sami o sobě důvodem proč do Chorvatska vyrazit. Těchto důvodů je bezpočet, tak si dovolím vybrat pár nejzajímavějších.

Kempy - Chorvatsko má opravdu širokou škálu kempů všech kvalit a většinou mají tyto kempy jedno důležité pojítko a to polohu, Chorvatsko má skoro vždy kemp přímo u moře takže z auta ve vodě jste za pár kroků a můžete si užívat průzračnou vodu Jaderského moře.

Chorvati nás mají rádi, jsme pro ně zdrojem příjmu a tak se k nám většinou i chovají. Samozřejmě je potřeba si uvědomovat, že jsme v zemi na návštěvě a podle toho se i chovat, toto ostatně platí vždy a všude :-)

Chorvatské jídlo a pití, není nad to si dát místní dobré víno k tomu "Ligně" :-) Navíc na severu Chorvatska je i silný italský vliv, takže není nouze o dobrou pastu či lanýže.

Nádherná krajina, hory, národní parky, to vše v Chorvatsku naleznete prakticky kdekoliv, od hor na Makarské přes starověké památky na Istrii v Pule.


Chorvatsko je takovým malým pro nás zaslíbeným kouskem ráje nedaleko od hranic :-)

No a aby se Vám dobře cestovalo přidáme i pár rad na cestu. Než dojedete Do Chorvatska musíte projet několik zemí a většinou to bývá cesta přes Rakousko a Slovinsko. Cesta přes obě je celou dobu po dálnici, takže udsýpá poměrně rychle a pokud pojedete přes noc, doporučujeme se zastavit někde pod Vídní, jako v našem videu, kde jsem sami spali. Nebo klikněte zde na odkaz v mapě. Přepíte na kraji malé vesničky kousek od dálnice v naprostém klidu a tichu.

Na cestu budete potřebovat dálniční známky do obou zemí. Určitě je nekupujte nikde ve směnárně, zbytečně tak přeplatíte. Doporučujeme je koupit Online pro Rakousko ZDE a Pro Slovinsko ZDE. Pro Rakousko je to jednoduché platí známka jako pro osobní auto tj. za 10 dní zaplatíte 9,9 Euro

Pro Slovinsko pak platí známka kategorie 2A tj osobní auto do 3,5 tuny ( vztahuje se i pro obytňáky našeho typu) Vyjde na 15 Euro za 7 dní


V Samotném Chorvatsku si dejte pozor, oficiálně není povoleno spaní "na divoko" a v sezoně je opravdu hlídáno. Proto zvažte, zda není lepší jet do kempu, kde budete mít zázemí i služby na "parcele".

Jako bonus přidáme náš tip na kemp. Nám učaroval Kemp Mon Perin, o kterém mluvíme i v našem videu z Chorvatska v 2022 na videu, tak se můžete podívat sami. Doufáme, že si letošní dovolenou v Chorvatsko užijete a vyrazíte s úsměvem :-)